Animatorki projektu: Halina Kwaśna i Katarzyna Żmuda

Organizacja: Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych

 

Halina Kwaśna: Podczas realizacji projektu chciałaby być nie tylko ,,aktorką”, ale również osobą wspierającą uczestników. Zadaniem Haliny będzie m.in. współorganizowanie warsztatów dla młodzieży. Ich celem jest przybliżenie młodym ludziom świata seniorów. Halina chce, by zaplanowane w ramach projektu warsztaty wzmacniały więzi, pomagały wzajemnie się zrozumieć oraz by obalały stereotypy - jednej i drugiej strony - o tej przeciwnej.

Katarzyna Żmuda: Pasjonatka teatru. Od lat skutecznie zaraża swoją pasją innych. Z doświadczenia w pracy z seniorami wie, że osoby ,,wcześniej urodzone” potrafią bardzo dobrze odnaleźć się w teatrze, a ich duże doświadczenie życiowe może zostać wykorzystane także w tej przestrzeni. Katarzyna często ma okazję współpracować z seniorami. Jak zauważa - niewiele trzeba, by takie osoby uśmiechnęły się, powiedziały „tego jeszcze nie było!” i cieszyły się, że „coś” zrobiły - że nie zostały zapomniane, że wiele się nauczyły. Poprzez realizowane działania, Karolina chce, aby takie osoby częściej miały sposobność do tego typu refleksji.

Seniorzy i młodzi – co o sobie wiedzą, co myślą o osobach w innym wieku, jakie są ich wzajemne przekonania o innych, na ile są one prawdziwe? Punktem wyjścia do projektu  jest spektakl rosyjskiego pisarza Nikolaja Kolady „Baba Chanel” - historia starszych kobiet występujących w chórze, które niespodziewanie stają przed decyzją o odsunięciu ich na dalszy plan, gdyż przychodzi symboliczne nowe i młode. Celem Animatorek jest rozpoczęcie wspólnej dyskusji i refleksji - osób starszych, ale i ludzi młodych - a w efekcie przygotowanie międzypokoleniowego spektaklu teatralnego. Prace warsztatowe z seniorkami już się rozpoczęły. Czuwa nad nimi aktorka i reżyserka Karolina Lutczyn-Friedek. Dalsza praca, do której zaproszone zostaną młode łodzianki, będzie okazją do rozmowy, wspólnych ćwiczeń oraz poznania tego, co nieznane we wzajemnych osądach. Warsztaty będą miały formułę otwartą również dla tych osób, które być może nie czują się na siłach, by wystąpić na scenie. Zarówno dla starszych, jak i młodszych kobiet będzie to szansa wymiany doświadczeń, oswojenie swoich lęków związanych z przemijaniem i dorastaniem. Doświadczeniem tego z czym obie strony borykają się na co dzień. W spektaklu, którego bazę stanowi tekst „Baba Chanel” znajdą się również te fragmenty rozmów seniorów i juniorów, które oni sami uznają za ważne i znaczące - te które poruszyły emocje i zmieniły sposób myślenia. W projekcie - to młode kobiety będą mówić o tym z czym zmagają się starsze kobiety - ich słowami, seniorki zaś będą mówić o tym czego dowiedziały się o młodszych koleżankach. Spektaklom towarzyszyć będą warsztaty prowadzone przez psychologa, który pozwoli osobom z publiczności poczuć i doświadczyć tego, z czym na co dzień zmagają się osoby starsze.