Animatorki projektu: Anna Witkowska, Małgorzata Zamojska

Organizacja: Pracownia Kultury Współczesnej

Okres realizacji: 1 września 2014 – 30 czerwca 2015

Anna Witowska z zawodu jest księgową, z pasji ogrodniczką. Na emeryturze ma czas na rozwijanie swoich zainteresowań – projektuje i aranżuje ogrody. Wszystkiego nauczyła się sama, zakładając własny. Współpracuje z czasopismami ogrodniczymi, a ze znajomymi dzieli się wiedzą i… roślinami. Uczestniczy w cyklicznych spotkaniach i wyjazdach osób o podobnych zainteresowaniach, skupionych wokół portalu ogrodniczego TABAZA.

Małgorzata Zamojska pracuje w Zakładzie Polityki Społecznej Instytutu Socjologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pracę godzi z realizacją projektów społecznych. Działa w Pracowni Kultury Współczesnej, która angażuje się w organizację warsztatów i zajęć dla różnych grup wiekowych. Szuka odpowiedzi na ważne dla niej pytanie: jakie trudności trzeba pokonać, by przekonać ludzi do społecznych działań.

Wiosną w Latkowie ogródki zadziwią swoją urodą niejednych. Aby tak się stało, mieszkańcy wsi spotkają się, by zaprojektować poszczególne domowe ogródki. Wymienią się doświadczeniami, doradzą, jak najskuteczniej dbać o przydomową roślinność. Wybrane i zamówione rośliny sadzić będą razem, co będzie wspaniałą okazją do odwiedzin i pogawędek. Pomyślą także, jak powinna wyglądać wspólna zielona przestrzeń Latkowa, zaprojektują ją i urządzą. Na efekty z pewnością nie trzeba będzie długo czekać, a oczy wszystkich cieszyć będą zazielenione prywatne i wspólne przestrzenie, a może również zawiązane przy tej okazji przyjaźnie. Bo w przypadku realizacji tego projektu przysłowie „każdy sobie rzepkę skrobie” odejdzie do lamusa!