Animator: Elżbieta Behr, Sylwia Nowak

Organizacja wspierająca: Stowarzyszenie „Misericordia” w Zabrzu

Okres realizacji: 01 września 2010 – 30 czerwca 2011

Elżbieta Behr: wędruje, żegluje, maluje w wielu technikach. Pasjonuje ją fotografia architektury, uprawia gimnastykę. Miłość do turystyki i aktywnego wypoczynku dzieli z mężem, udało im się zarazić tą pasją również dzieci, a ostatnio – również wnuki. Wciąż z tą samą ciekawością odkrywa nowe zakątki swojego regionu.

Sylwia Nowak: studentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji UŚ. Od kilku lat pracuje w biurze porad obywatelskich w Zabrzu. W ciagu dnia zazwyczaj zabiegana, ale za to wieczorami przy kubku zielonej truskawkowej herbaty oddaje się marzeniom, zawczasu planując letnie wojaże. Uwielbia jesień.

Zabrze, jak wiele mu podobnych śląskich miast, z coraz większym trudem zachowuje swoją regionalną specyfikę. Nie sprzyjają temu koleje losu, migracje, wreszcie – problemy społeczne, najboleśniej odczuwane przez dzieci. Jednocześnie w sekcjach artystycznych zabrzańskiego Uniwersytetu Otwartego aktywnie działają seniorzy doskonale znający tajniki regionalnej kuchni i rękodzieła. Stąd idea niezwykłego spotkania. Słuchacze UO poprowadzą cykl zajęć artystycznych i kulinarnych dla najmłodszych wychowanków zabrzańskiego Domu Dziecka. Podczas regularnych spotkań powstaną proste śląskie ozdoby i wyroby rękodzielnicze, na stołach pojawią się dania śląskiej kuchni. Wspólny czas spędzony na nauce będzie przede wszystkim czasem budowania relacji między przybranymi dziadkami i wnukami, w czym pomogą wspólne wycieczki po regionie.