Animatorzy projektu: Zofia Domin, Karol Czerwiński

Organizacja: Stowarzyszenie Kultury Fizycznej i Rekreacji „Kowalak”

Okres realizacji: 1 września 2015 – 31 maja 2016

 

Zofia Domin choć – jak mawia jej wnuczka Ania – ma 60 lat z VAT-em. Wciąż działa zawodowo, pracując w Domu Kultury. Pasjonuje się kulturą ludową i tradycją. Chciałaby, żeby pamięć o dawnych pieśniach, przyśpiewkach i piosenkach nie zanikła, dlatego założyła zespół ludowy „Prząśniczki”. Ponadto odszukuje i spisuje informacje dotyczące starych obrzędów i obyczajów.

 

Karol Czerwiński jest pracownikiem Gminnego Centrum Kultury oraz członkiem Stowarzyszenia Kultury Fizycznej i Rekreacji „Kowalak”. Zarówno zawodowo, jak i społecznie działa na rzecz animacji kulturalnej. Popularyzuje na teranie regionu i poza nim folklor Warmii, Mazur i Suwalszczyzny. Nowinki technologiczne nie są mu obce. Administruje stronę internetową Domu Kultury, a także tworzy cyfrowe archiwum placówki.

 

Zwyczaje i obrzędy naszych przodków najlepiej poznawać we wspólnym działaniu. Doskonale nadaje się do tego przygotowanie międzypokoleniowego widowiska obrzędowego pt. „Śniadanie wielkanocne”. Podstawą razem tworzonego scenariusza będzie wiedza i osobiste doświadczenie seniorów, którym podzielą się z młodzieżą. Podczas warsztatów krawiecko-rękodzielniczych uczestnicy pod okiem etnokostiumologa odtworzą ludowe stroje oraz rekwizyty. Projekt wesprą pasjonaci kina – po ich stronie będzie leżało filmowe udokumentowanie przedsięwzięcia. Będzie je sobie potem można oglądać do woli!