Animatorki projektu: Zofia Kamińska, Justyna Żaczek

Organizacja: Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób z Upośledzeniem Umysłowym „Chata z pomysłami”

Okres realizacji: 1 września 2014 – 30 czerwca 2015

Zofia Kamińska przez wiele lat uczyła w szkole języka polskiego i geografii. Dziś, choć na emeryturze, nadal stara się aktywnie spędzać czas. Należy do stowarzyszenia „Chata z pomysłami”. Interesuje się literaturą, historią, historią sztuki, etnografią. Rodzinny Anin jest bliski jej zainteresowaniom – lubi zgłębiać dzieje miasta, poznawać losy anińskich rodzin, gromadzić pamiątki, czytać wspomnienia osób związanych z Aninem. Na co dzień jest mamą dorosłej, wymagającej stałej opieki, niepełnosprawnej córki.

Justyna Żaczek kieruje Środowiskowym Domem Samopomocy prowadzonym przez stowarzyszenie „Chata z pomysłami”. Za sobą ma już doświadczenie wolontariatu jako opiekunka grup młodzieżowych i osób niepełnosprawnych, pracowała w Warsztacie Terapii Zawodowej. Interesuje się historią, historią sztuki, rękodziełem i turystyką. Głęboko wierzy w to, że działania pozytywne, nieformalne, twórcze wytwarzają dobrą energię, budzą chęć nowych aktywności i są przestrzenią wzajemnego poznania się.

Być mamą jest wyzwaniem. Być mamą niepełnosprawnego dziecka to wyzwanie, wymagające wyjątkowej energii i pochłaniające większość czasu. Wiele z tych mam rzadko ma okazję do rozwijania swoich pasji i dzielenia się nimi. Warsztaty „Kobieta z pasją” dają możliwość realizacji swoich marzeń oraz kształcenia się w różnych dziedzinach sztuki. Odbędą się więc zajęcia taneczne, rozmowy wokół poezji i filmu, warsztaty kreatywnego pisania, ceramika i zajęcia plastyczne. Arcyciekawie zapowiadają się warsztaty zielarskie: zioła w urodzie, zioła w kuchni i zioła w ogródku – te ostanie pomogą urozmaicić tradycyjną kuchnię, a uprawiane tanecznym krokiem nadadzą smaku nie tylko każdej potrawie, ale i codzienności. Podczas zajęć zorganizowanych dla mam niepełnosprawne dziećmi pod okiem animatorów – wspieranych przez wolontariuszy z gimnazjum – spędzą razem twórczo czas. Z pewnością będzie to wyjątkowe doświadczenie dla wszystkich stron.