Animatorzy projektu: Krystyna Prędka i Katarzyna Wasyl

Organizacja: Stowarzyszenie Uniwersyteckie Srebrne Lata

Okres realizacji:  25 września 2012 - 16 czerwca 2013

Krystyna Prędka - emerytowana nauczycielka i wieloletni wychowawca; uczestniczyła w zajęciach Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Stalowej Woli, a w 2011 roku założyła stowarzyszenie Uniwersyteckie Srebrne Lata; całe życie pracowała na rzecz młodzieży i ich rodziców, więc nie umie wyobrazić sobie bezczynności, pasywności i zamknięcia na potrzeby innych; czerpie radość z przebywania w grupie i ciągłego rozwoju.

Katarzyna Wasyl - pedagożka z wykształcenia; pracuje w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli, co pozwala jej podejmować różnego rodzaju przedsięwzięcia kulturalne i poznawać wielu ciekawych ludzi; realizowała projekt „Biznes-art czyli warsztaty sztuki użytkowej”, w którym uczestniczyły osoby od 15 do 70 roku życia; jej pasją jest animacja kultury i teatr lalkowy – niejednokrotnie bywa najstarszym widzem na spektaklach lalkowych dla dzieci.

Seniorzy ze stowarzyszenia Uniwersyteckie Srebrne Lata działającego w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli podjęli się trudnego zadania – chcą zaktywizować i zintegrować mieszkańców bloków położonych najbliżej MDK. „Stalowa Wola jest miastem, którego rozwój przypada na lata 70. Ludzie, którzy się tu zestarzeli myślą kategoriami nieistniejącego już systemu. Chcemy zmienić ich nastawienie, aby wiedzieli, że sami dla siebie mogą coś zrobić w najbliższym otoczeniu, że mają wpływ na to gdzie i jak żyją i by czuli się potrzebni” - mówią twórczynie projektu. W ramach projektu uczestnicy dostaną mały teren zieleni oraz przylegający do niego betonowy taras, aby mogli zagospodarować go według swoich pomysłów i potrzeb. Aby mieszkańcy wyszli z domów i „wzięli sprawy we własne ręce”, członkowie USL pójdą na ich podwórko ze swoimi inicjatywami. Przez jesień i zimę zaproponują szereg imprez, podczas których mieszkańcy poznają siebie nawzajem i stworzą grupę. Będą to: ”Impreza podwórkowa”, „Święto roślin jadalnych”, „Rzeźby ze śniegu”, spotkania w MDK z prezentacją podobnych działań w Polsce, spotkania z architektem itp. Podczas tych spotkań będzie również czas na podjęcie decyzji – co razem zrobimy? Od wiosny, mieszkańcy wspólnie z seniorami będą zagospodarowywać teren. Cała akcja zakończy się w połowie czerwca „Świętem Sąsiada”. „Zobaczymy jak zmienią się tereny i oczywiście ludzie. Czy ta współpraca zapoczątkuje zmiany w mentalności społeczeństwa?  Wszystko okaże się za rok” - mówią twórczynie projektu.