Animatorki projektu: Krystyna Zając, Justyna Szawara

Organizacja: Miejska Biblioteka Publiczna w Dobczycach im. Józefy Bergelówny

Okres realizacji: 1 października 2016 – 17 czerwca maja 2017

 

 Krystyna Zając z wykształcenia jest inżynierem chemikiem, ukończyła również Handel Zagraniczny i w tej branży pracowała 23 lata. Prowadziła własną firmę. Pasjonuje się podróżami, bliskimi i dalekimi, oraz dokumentowaniem poprzez fotografię i film wszystkiego co widzi. Bardzo dużo czyta i interesuje się historią – głównie XIX dynastii starożytnego Egiptu, epoką Tudorów w Anglii oraz Polską Jagiellonów. Obecnie przebywa na emeryturze, ale stara się dużo działać społecznie. Zaangażowana jest w działania Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów, działa także wolontariacko w bibliotece.

 

Justyna Szawara pracuje w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dobczycach, gdzie prowadzi m.in. warsztaty i zajęcia dla dzieci i młodzieży. Jest absolwentką filmoznawstwa, kończy studia na kierunku Zarządzanie Kulturą. Interesuje się muzyką jazzową oraz starym kinem, na które z racji aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym i kulturalnym ma coraz mniej czasu. Uwielbia rozmowy z ludźmi w każdym wieku. Bardzo szybko nawiązuje kontakty, jest osobą otwartą i zawsze chętną do pomocy.

 

Jak się udało braciom Lumière nakręcić film? W jaki sposób technika filmowania zmieniała się na przestrzeni czasów? Co jest ważne w kinie współczesnym? Na te i szereg innych pytań będzie próbowała odpowiedzieć międzypokoleniowa grupa, którą łączy zamiłowanie do kina oraz ciekawość świata. Podczas cyklicznych spotkań uczestnicy zajęć odkrywać będą historię kina, poznają przełomowe momenty, przyjrzą się filmowi „od kuchni”. Spróbują także nakręcić, przy wsparciu specjalistów, własne filmowe opowieści – młodzi o seniorach, seniorzy o młodych – które połączą we wspólną etiudę filmową. Będzie je można podziwiać na dużym ekranie oraz na portalach społecznościowych.