Animatorki projektu: Anna Majer, Maria Baładżanow

Organizacja: Fundacja Teatralna

Okres realizacji: 1 października 2015 – 30 czerwca 2016

 

Anna Majer tancerka, choreografka, reżyserka, wykładowczyni. W 1992 roku zadebiutowała jako choreograf na scenie Opery Śląskiej, przygotowując „Bolero” Ravela. Spektakl zachwycił publiczność i krytyków – został nagrodzony „Złotą maską”. Pani Anna współpracowała z wieloma instytucjami kultury, w tym z Operą Wrocławską. Realizowała zarówno własne spektakle, jak i partie choreograficzne w przedstawieniach dramatycznych. Na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach stworzyła nowy kierunek: artystyczne formy aktywności ruchowej. Taniec to jej wielka pasja.

 

Maria Baładżanow jest studentką Studium Aktorskiego działającego przy Teatrze Śląskim w Katowicach. Kocha taniec, poprzez ruch wyraża siebie. Interesują ją dzieje tancerek, które zakończyły już swoją karierę sceniczną. Jest przekonana, że taniec może ukazywać piękno kobiecego ciała bez względu na wiek oraz wygląd.

 

Chodź, zatańcz! Uwolnisz energię, której nawet nie jesteś świadoma. Bo tańczyć może każdy, bez względu na wiek, umiejętności i budowę ciała. Do projektu zaproszone zostaną młode „puszyste”panie oraz emerytowane już tancerki. Uczestniczki spróbują ukazać ciało uwikłane w niedoskonałość jako ciało pełne piękna i naturalności, z którego wyziera niepowtarzalna osobowość. Podczas zajęć teatralno-tanecznych międzypokoleniowy zespół przygotuje spektakl, będący opowieścią o kobietach od ich narodzin po śmierć, mówiący o ich osobistych i uniwersalnych doświadczeniach, o lękach i radościach, które są nieodłącznym elementem każdego trwania. Symbolem tej wielogłosowej opowieści będą buty – charakterystyczne dla kolejnych etapów życia.