Animatorzy projektu: Jacek Łagodziński, Krzysztof Kowalczyk

Organizacja: URBAN FORMS

Okres realizacji: 1 września 2016 – 30 czerwca 2017

 

Jacek Łagodziński jest pełnym pasji emerytem, który na nowo odkrywa świat i nie chce popaść w marazm. Zawodowo przez wiele lat związany był z branżą poligraficzną. Kocha książki, szczególnie biograficzne i historyczne, interesuje się fotografią i ma naturę społecznika. Nie wyobraża sobie życia bez muzyki i fantastycznych sąsiadów. Ma silną potrzebę zrobienia czegoś dla swojej bałuckiej społeczności, a zwłaszcza dla mieszkańców kamienicy, w której mieszka.

 

Krzysztof Kowalczyk łączy studia na Uniwersytecie Łódzkim z pracą w firmie produkcyjno-handlowej. Jako łodzianin-historyk-amator ma duży szacunek do postaci historycznych. Działał w Stowarzyszeniu Historycznym „Strzelcy Kaniowscy”, które gromadzi materiały, wspomnienia i pamiątki związane z Łodzią, dba o pomniki historii i groby poległych. Ponadto prowadził zajęcia dla młodzieży w Muzeum Tradycji Niepodległościowej oraz pomagał w organizacji pikników historycznych. Współtworzył audycje radiowe. Interesuje się modelarstwem i muzyką.

 

Co łączy Halinę Szwarc-Kłąb i rodzinę Schwarz z Wiednia? Przypadek i historia. No i kamienica. To właśnie tu wychowywała się dziewczyna-żołnierz Armii Krajowej, i także tu w 2004 roku podczas remontu została znaleziona waliza wiedeńskich Żydów o podobnie brzmiącym nazwisku. Warto się przyjrzeć obu tym historiom i przybliżyć je mieszkańcom Bałut. Ponadto uczestnicy projektu będą zachęcani do własnych poszukiwań, odkrywania w swojej okolicy tajemnic przeszłości oraz zbierania pamiątek i wspomnień po czasach, które minęły. Międzypokoleniowa grupa postara się o wykonanie na ścianie kamienicy, w której wychowywała się założycielka Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Halina Szwarc-Kłąb, muralu jej dedykowanego oraz tablicy pamiątkowej. Na zakończenie działań odbędzie się piknik sąsiedzki, podczas którego zostaną zaprezentowane zdjęcia i pamiątki mieszkańców tej wyjątkowej kamienicy.