Animatorki projektu: Aleksandra Matulewicz, Wioleta Pacak

Organizacja: Caritas Archidiecezji Gdańskiej

Okres realizacji: 1 września 2016 – 30 czerwca 2017

 

Aleksandra Matulewicz ukończyła Uniwersytet Gdański. Pracowała jako ekonomistka w kilku trójmiejskich firmach. Była także księgową w firmie mieszczącej się w Singapurze. Bliski jest jej wolontariat: nieodpłatnie uczyła dzieci i młodzież angielskiego, obecnie wolny czas spędza z seniorami w Domu Pomocy Społecznej prowadzonym przez Caritas. Jej motto życiowe to: każdy człowiek powinien uczyć się, pracować i być aktywnym jak najdłużej!

 

Wioleta Pacak jest psychologiem i psychoterapeutką. Pracuje z seniorami w Domu Pomocy Społecznej i Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym, a także z młodzieżą gimnazjalną. Wciąż poszukuje dla siebie nowych dróg rozwoju, inspiracji do działań. Wierzy, że każdy ma wiele do zaoferowania światu, musi tylko znaleźć pomysł, jak to zrobić. Jest organizatorką i koordynatorką licznych projektów skierowanych do lokalnej społeczności. To, co robi, daje jej ogromną satysfakcję i energię do podejmowania kolejnych działań.

 

Co robią seniorzy w Domu Pomocy Społecznej? Czy ich pokoje są szare, bez firanek i kwiatów? W jaki sposób seniorzy spędzają większość dnia? Ile słów potrafią ułożyć z wyrazu ALEKSANDROWICZÓWNA? Na te i inne pytania będzie można znaleźć odpowiedź w książce, która powstanie w jednym z gdańskich DPS-ów. Przebywający tam seniorzy podzielą się swoimi opowieściami – snuć będą swoje historie z dawien dawna i te dotyczące ich obecnego życia. W spisaniu tych opowieści pomogą im wolontariusze przeszkoleni na warsztatach dziennikarko-pisarskich, a całość będzie można poczytać i podziwiać już wkrótce.