Animatorki projektu: Hanna Szymborska i Aleksandra Dybkowska-Grefkowicz

Organizacja: Biblioteka Publiczna Gminy Mrągowo z siedzibą w Kosewie

Hanna Szymborska – humanistka i ekonomistka z wykształcenia. Zainicjowała i od pięciu lat prowadzi Salonik Literacki, nieformalną grupę dla młodzieży mrągowskich szkół średnich. Pisze i redaguje wiersze, prowadzi warsztaty literackie. Za swoją działalność otrzymała Nagrodę Rady Miejskiej w Mrągowie oraz lokalne medale i statuetki.

Aleksandra Dybkowska-Grefkowicz – genealożka i animatorka kultury. Ukończyła stosunki międzykulturowe w City College of New York i Socjologię w Lancaster University, IFiS PAN. Pracowała jako genealog w Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie, w Laboratorium Pomysłów zainicjowała i współtworzyła projekt „Autentyzm”. Marzy o nowych okazjach do zgłębiania historii i różnorodności mieszkańców Mazur.

Celem projektu jest zachowanie i ocalenie od zapomnienia, a także spopularyzowanie wspomnień mieszkańców Mazur. Poprzez poznawanie rodzinnych historii, zainspirujemy do działań międzypokoleniowych, tj. dialogu i odkrywania siebie nawzajem, zachowywania i popularyzowania historii mieszkańców. A SKĄD – opowiadania mieszkańców Kosewa – to cykl warsztatów o uważnym słuchaniu i opowiadaniu międzypokoleniowo o tym, co dla nas ważne. W ramach projektu starsi i najmłodsi mieszkańcy Kosewa stworzą wspólne dzieło: antologię doświadczeń i opowieści, w których pokażą jak widzą Kosewo wraz z dziedzictwem kulturowym jego mieszkańców.